Konkurs międzyprzedszkolny "Przedszkolaki bezpieczne w Łodzi"

W dniu 19 października odbyła się VII edycja konkursu wiedzy o bezpieczeństwie organizowana przez nasze przedszkole i jednocześnie była to V edycja tego konkursu pod patronatem Komendanta Straży Miejskiej w Łodzi z udziałem zaproszonych gości z: Wojewódzkiej Szkoły Ratownictwa Medycznego w Łodzi oraz przedszkoli: Przedszkola Miejskiego nr 39, Przedszkola Miejskiego nr 52, Przedszkola Miejskiego nr 125 i Przedszkola Miejskiego nr 220.

Niezmiennie pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była nauczycielka Monika Szymaniak. W Jury zasiadali: przedstawiciele Oddziału Specjalistycznego Straży Miejskiej w Łodzi, ratownik medycznym z  Wojewódzkiej Szkoły  Ratownictwa Medycznego w Łodzi oraz dyrektorzy przedszkoli biorących udział w konkursie.

Uroczystość została rozpoczęta inscenizacją w wykonaniu dzieci z grupy Żaczków, która była wprowadzeniem do tematyki konkursu. W konkursie wzięły udział cztery zespoły trzyosobowe z wyżej wymienionych przedszkoli, w skład których wchodziły dzieci 5-6 letnie. Każdy z uczestników konkursu najpierw indywidualnie wykonał pracę plastyczną związaną z tematem konkursu, która została do nas nadesłana do 12 października. W dniu finału natomiast, czyli 19 października wytypowane przez przedszkola drużyny zaprezentowały wybraną piosenkę o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz wzięły udział w quizie wiedzy o bezpieczeństwie. Pytania dotyczyły numerów alarmowych, umiejętności radzenia sobie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, umiejętności udzielania I pomocy, znajomości znaków drogowych, umiejętności określania czy zachowanie dzieci lub wybrane przez nich miejsce do zabawy jest bezpieczne czy też nie i dlaczego. Dzieci dorysowywały też brakujące elementy  wyposażenia rowerzysty i roweru oraz wykazały się wiedzą na temat: właściwego zachowania w kontaktach z osobami obcymi. W trakcie trwania konkursu natomiast, zaproszeni goście ze Straży Miejskiej zaprezentowali bezpieczne pozycje („drzewo” i „żółwik”), jakie należ przyjąć w razie ataku psa, zaś Pani ze Szkoły Ratownictwa Medycznego zaprezentowała z wykorzystaniem fantomu, w jaki sposób należy udzielić I pomocy w sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, udzielając przy tym dzieciom wielu cennych rad.  Każdy z chętnych uczestników konkursu mógł też przeprowadzić masaż serca na fantomie.

Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą. Jednakże I miejsce zajęły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 125 w Łodzi, II miejsce- dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 220 w Łodzi, III miejsce- dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 52.

Fundatorami nagród było Przedszkole Miejskie nr 39 oraz Straż Miejska w Łodzi.

W imieniu Pani Dyrektor i całej społeczności przedszkolnej, dziękujemy Komendantowi Straży Miejskiej w Łodzi za objęcie Patronatem naszego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie. Dziękujemy Strażniczkom Miejskim z Oddziału Specjalistycznego Straży Miejskiej w Łodzi za udział w Jury, przygotowane nagrody oraz udzielenie dzieciom cennych wskazówek jak należy chronić się przed atakiem psa. Dziękujemy również Pani Ratownik z Wojewódzkiej Szkoły Ratownictwa Medycznego za poświęcony czas, bycie prawdziwym autorytetem w kwestii udzielania I pomocy przedmedycznej i przeprowadzenie podczas konkursu krótkiej lekcji instruktażowej dla dzieci z wykorzystaniem fantomu. Dziękujemy nauczycielom, którzy przygotowywali dzieci do tego konkursu za czas oraz włożony trud. Dziękujmy Rodzicom z grupy Żaczków za pomoc w nauce wierszy i przygotowanie strojów do inscenizacji „Bądź bezpieczny na drodze” oraz Rodzicom Leny, Oliwki i Mateusza z grupy Juniorów, którzy pomogli dzieciom w wykonaniu prac konkursowych. Dziękujemy wszystkim tym osobom, które włączyły się w przygotowania do konkursu.